16 ledna, 2016

Dívka, již jsi tu zanechal


* * * * *

Po již romantické klasice Než jsem tě poznala, která si získala srdce mnoha čtenářů po světě, vyšla další výjimečná kniha autorky Jojo Moyes, jež čtenářům opět dokazuje, že je mistryní svého řemesla. Udělejte si místo ve svých knihovnách. Dívka, již jsi tu zanechal, přichází.

Obraz
Sophie přežívá uprostřed první světové války ve Francii. Manžel je odveden do armády a její rodné město obsadili Němci s velmi nebezpečným a inteligentním velitelem. Bojuje se o každé sousto, o každou informaci zvenčí. Lidé jsou nemocní a zubožení. Atmosféra je nepřátelská a nedůvěřivá. Když velitel německé armády donutí Sophii, aby Němcům poskytla svůj dům, který býval hotelem, pro jejich stravování, nečeká, že velitele velice zaujme obraz, který visí nad schody. Obraz Sophie, v její největší kráse.
V roce 2006 se Olivia nemůže vzpamatovat z tragické události, jež ji potkala před několika lety. Snaží se fungovat dál, jak jen to jde, ale potíže si ji vždycky najdou. Útěchou jí je záhadný obraz, Dívka, již jsi tu zanechal, který jediný jí dává pocit radosti a pár krásných vzpomínek. Náhle má však i o tu jedinou útěchu přijít. A v tu chvíli v sobě najde sílu bojovat.

Dvě dějové linie
Milostná dramata se odehrávají ve dvou různých časových liniích, minulosti a současnosti. Ústředním motivem je samotný obraz mladé Sophie, který způsobí nemalé potíže. Autorka si s oběma příběhy velmi vyhrála. Nebála se zapracovat do textu i ověřená fakta z první světové války a vytvořila naprosto věrohodný osud mladé ženy v tomto období. Jojo Moyes navíc prostě umí z běžného románu vykouzlit hutný, dějově zajímavý a napínavý román, který pohltí a nepustí, dokud čtenář neotočí poslední stránku. Autorka jej napíná opravdu až do konce. Až tam pravda vyjde zcela najevo. Čtenář si při četbě může tvořit své vlastní teorie o závěru a rozuzlení zápletky ale pravděpodobně se bude mýlit. Tak matoucí jsou zvraty v knihách Jojo Moyes.

,,Než mohla ještě něco říct, přiletěl zezadu kámen a palčivě mě praštil do paže. Zmateně jsem sklopila oči a v tom přiletěl další a udeřil mě do spánku. Zamžikala jsem a v tom se objevily tři nebo čtyři další ženy s tvářemi zkřivenými nenávistí a rukama plnýma kamenů, shnilých rajčat, kusů dřeva, čehokoli, čím šlo hodit. Huren!"

Láska a nenávist
Kniha je kromě napětí také velmi akční. Čtenáři se až bude tajit dech nad tím, co se hlavním hrdinkám bude dít. V příběhu čtenář najde také velkou lásku, tragickou lásku a možná i stinnou stránku takové lásky. Také se setká s nekonečnou lítostí nad zmařenými životy a nechutnými osudy některých obětí první světové války, a prožije spolu s některými hrdiny jejich bolesti a ztráty. Bude se zlobit nad tou lidskou nespravedlností, nad tím zbytečným zmarem lidských životů, ztrátou bratrů, sester, rodičů a dětí. Nakonec ale člověk musí věřit. Mít naději. Někdy totiž nic jiného než víra nezbývá.

Kouzelný román
Dívku, již jsi tu zanechal doporučuji velmi vřele čtenářům bez rozdílu věku či pohlaví. Tento román okouzlí zkrátka všechny, kteří mají otevřené srdce a naději, že vše jednou dobře dopadne. Určitě si v příběhu každý najde to své.

Knihu doporučuji zakoupit:

http://eshop.knihydobrovsky.cz/eshop-kategorie-romany-pro-zeny.html

9 komentářů:

 1. Pěkná recenze :) Pořád se na autorku chystám a pořád jsem od ní nic nečetla. Tak snad jednou... :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Urcite bys mela Nez jsem te poznala. Ale doporucuji cist na jare ci v lete.

   Vymazat
  2. Urcite bys mela Nez jsem te poznala. Ale doporucuji cist na jare ci v lete.

   Vymazat
 2. Já knihu vyhrála v soutěži Neoluxoru a bude to má premiéra s touto autorkou. Tím víc se na ni těším, i když mám obavy, že mě třeba nebude bavit... snad zmizí, až se začtu. :) Což bude minimálně potom, co přečtu všechny resty recenzních výtisků, knížky z knihovny, no, a knížky, na které si brousím zuby už delší dobu... snad se k ní tedy dostanu tento rok. :)

  OdpovědětVymazat
 3. Moc hezká recenze. :) Taky jsem ji na knížku psala, byla to první kniha od této autorky, kterou jsem četla, ale hned následovalo Než jsem tě poznala. Musím říct, že knížka mě příjemně překvapila, přestože alespoň pro mě to bylo jedno velké klišé. ALe moc čtivé a zábavné klišé. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Opravdu klise? No, ja na podobne tema jeste nic necetla (mozna Nejtemnejsi hodinu), takze mne to oripadalo originalni:). A mozna se Jojo snazila napravit to, co se stalo v Nez jsem te poznala:)

   Vymazat
  2. Opravdu klise? No, ja na podobne tema jeste nic necetla (mozna Nejtemnejsi hodinu), takze mne to oripadalo originalni:). A mozna se Jojo snazila napravit to, co se stalo v Nez jsem te poznala:)

   Vymazat