06 listopadu, 2015

Nové přírůstky

 Před nedávnem jsem se zapojila do skvělé soutěže (která dále pokračuje!) pořádané eshopovým knihkupectvím Dobré knihy. Soutěž spočívá v tom, že soutěžící posílají svoje tipy na #dobreknihy a poté je deset nejlepších vybráno. Měla jsem to neskonalé štěstí a byla jsem mezi deseti nejlepšími. Dostala jsem tedy výhru - poukaz na 300 kč do jejich eshopu. A co jsem si vybrala?


Není co ztratit

Některá rozhodnutí jsou těžká jen do té chvíle, kdy je uděláme. Pak už se jen sami sebe ptáme, proč jsme je tak dlouho odkládali. Rose Pritchardová se odhodlávala dlouho, snad až příliš dlouho. Odejít od násilnického manžela není tak snadné, jak by se mohlo nezasvěceným zdát, a tak Rose dlouhá léta setrvávala v nesnesitelném soužití. Z černé díry beznaděje ji vytáhla docela obyčejná pohlednice: pár laskavých slov od člověka, s nímž se setkala před lety, jen na pár chvil. Tak málo stačilo, aby zdeptaná Rose pochopila, že musí odejít. Že nemá co ztratit. Že může jenom získat. Utíká s několika narychlo sbalenými kousky oblečení a se sedmiletou dcerkou Maddie. Když se uprostřed noci ocitá na prahu vesnického penzionu, uvědomí si, že teď už skutečně není cesty zpět. Ve stejné chvíli se začne trápit pochybnostmi: neudělala strašlivou chybu? Nehoní se za nesmyslnou chimérou? Bude si umět vybudovat úplně nový život? Ať už bude odpověď na všechny znepokojivé otázky jakákoli, jisté je jedno: že Rose zkrátka nezbývá nic jiného, než aby se pro sebe a pro svou dceru pokusila vybudovat lepší život. I kdyby ji to mělo stát cokoli. 
Teď už tě vidím

Podívat se pravdě do očí může být zatraceně těžké, když člověk ztrácí zrak.
Nicole bylo devatenáct let, když si vyslechla zdrcující diagnózu: má nevyléčitelnou oční chorobu, která ji do deseti let připraví o zrak. Na takovouto zprávu se dá zareagovat v zásadě dvěma způsoby: rozumně, nebo nerozumně. V prvním případě člověk uposlechne lékařových rad a zodpovědně se připravuje na život v temnotě. Nicole ale nemá nic takového v úmyslu.

Nikomu nic neřekne a dál žije tak, jako by žádná budoucnost neexistovala. Nechá svým životem projít několik mužů, zapíše se do cirkusové školy a procestuje spoustu zemí. Od lehkovážného bytí začne upouštět, teprve když se zamiluje a založí rodinu. Tehdy už navíc pro ni není tak snadné předstírat, že se nic neděje, protože svět před jejíma očima je čím dál rozmlženější.

Postupující nemoc ji nakonec přinutí vyjít s pravdou ven. Není to pro ni snadné, ale ani sebevětší vztek na nespravedlnost osudu nemůže Nicole ochránit před pravdou, které se celé roky snažila vyhýbat. Ale kdo ví... Možná je to právě naopak. Možná se jí nakonec uleví, když konečně najde odvahu podívat se pravdě do očí.
***
Bylo velice těžké vybrat si. Abych měla vše, co chci alespoň za listopad, potřebovala bych minimálně dva tisíce :D. Takže chápete, jak bylo těžké vybrat si jednu knihu. Nakonec jsem to udělala fikaně a vybrala jsem si levnější variantu - eknihy. Alespoň využiji svoji tak dlouho odkládanou čtečku. Už jí bylo smutno ( :D).

8 komentářů:

 1. Ted uz te vidim je krasna dojemna knizka a Neni co ztratit momentalne ctu :)
  Beauty of pink / Knižní regál

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Wau, tak to se na ni těším ještě víc:). Je vidět, že máme stejný vkus:)

   Vymazat
 2. Skvělá volba knih! Není co ztratit právě čtu a i když jsem zatím v půlce, tak můžu říct, že je to skvělá kniha. Tak už tě vidím se chystám koupit :)

  OdpovědětVymazat
 3. Pěkné knížky. :) Rozhodně blahopřeji k výhře. :) Žádnou jsem zatím bohužel nečetla, ale na Teď už tě vidím se moc těším.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji moc, bojuji dál :D. Teď už tě vidím celkem frčí:)

   Vymazat
 4. jéj, ted už te vidím vyzerá veľmi pekne, to by som si aj prečítala. tá prvá ma moc nezaujala, nie je to veľmi môj typ kníh :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To by se ti jistě líbilo:). Že to není tvůj typ nevadí, třeba jednou změníš názor:)

   Vymazat